20.-21.6.2009 Supramonte s Fabiem a Tommym

22. srpna 2009 v 21:15 | Dio |  Cestování a Lezení

Dopřává se mi přepychového odpočinku. Jeden z mých posledních víkendů na Sardošce jsem konečně s horolezci vyrazil do hor Supramonte. Ano, na Sardinii se krom těch pár skálolezců, jenž jsem měl šanci poznat, najdou i lezci, kteří jezdí do hor, netouží po číslech, nebojí se 2 metrů mezi jištěním a nepotlučou tak celou skálu nýty. Konečně jsem poznal horolezce a lezl s nimi dlouhé tradiční cesty s vlastním jištěním, s příběhem, s dobrodružným duchem.

Bruncu Nieddu - S'Iscultone, 6c, 240m
Kurňa, přestavte si 7 délek, představte si 240 metrů na sokola! Zasněte se. Kýčovité nýty cvakáte jen na štandech, mezi nimi občas potkáte skobu. Často ji však zakryje pár lístků nové trávy a vy proto sem tam plácnete frienda nebo vklíněnce. Cítíte se jako lísteček dobrodružně unášen větrem. Co se to děje? Nevíte, jestli sníte, či bdíte, ale máte pocit, že můžete utíkat. Utíkat přímo nahoru, vzdušné kouty se spárami drží pevně a není třeba se ničeho obávat. Jste doma! Po hravých pasážích přichází i pár silových přítahů a konečně také technické námluvy s rovnováhou. Vyjde to? Nespadnu? Ale to víš, že to vyjde, jsi přece doma, kluku jeden! :-)
Cestu jsem navíc lezl s jedním z autorů Fabiem Erriu (druhým je Corrado Pibiri), takže tohle lezení mělo opravdu svůj vlastní příběh a bylo pro mě ctí. Užil si ho i Fabio, když mě viděl lézt lehce a s obrovským nadšením z typu lezení a z jištění a prostředí… Ještě s námi lezl Tommy, další horal. Výstup nám zabral 6 hodin, nahoře jsme dali sváču a pár fotek pohoří Supramonte. Protože já jsem nechal boty dole, museli jsme sestoupit slaněním a to v tom šíleném větru, co "vál", nebylo nejpohodlnější řešení. Když kluci (jeden přes 50 druhý 65 let) během lezení čistili cestu tzn. trhali nepřátelskou vegetaci a házeli ji dolů, vítr ji dolů nepustil a naopak mi ji posílal nahoru snad rychlostí zvuku! Prostě byl mega silný vítr (nebo termika). Slaňovali jsme 1,5 hodiny a tak rychle jen díky Fabiovým zkušenostem a znalostem terénu (jen najít slaňáky by pro neznalého mohlo být klidně i nemožné).

Angelo
Na večer jsme zajeli do místní oblíbené restaurace v Dorgali, kde jsem zase odmítal pozvání na milion jídel a pití a nakonec si "musel" dát aspoň nějaké tradiční dolce. Na noc jsme sjeli dolů do údolí k Angelovi. To je pasák, co má takový jednoduchý agroturismus - dá se u něj přespat v "oville", což uvidíte na foto, a nabídne i dobroty vlastní výroby: víno, pálenku, ovčí a kozí sýry, čerstvý tvaroh, supertenký, křupavý chléb Carasau, klobásky, rajčata... Ceny se prý mění asi podle nálady (Fabio byl pěkně rozezlen z pasákovy neprofesionality), my dali za nocleh 5€ a jídlo s pitím taky 5€.

Monte Oddeu = Diova hora
Druhý den Fabio vybal nedalekou stěnu a konkrétně sportovnější cestu (Por El) Pueblo Oprimido, 6c. 20 min chůze od Angela a už jsem pádil nahoru. Teda pádil, bylo dost vedro a k tomu plotnový typ lezení mě dost zaměstnávali. Když za mnou dolezli kluci, začalo poprchávat. Rozhodli jsme, že budeme pokračovat, ale déšť sílil a já se po dvou nýtech v druhé délce vrátil zpět na štand a museli jsme slanit. Tím naše dobývání výšin skončilo. Na řadě byla ona hostina domácích dobrotin u Angela.
Několikahodinové posezení a sledování kratochvíl počasí dalo prostor debatám mých kamarádů s Angelem a italskými turisty z Finale. Já se bavil hlavně se zvířaty, především s vepři a mravenci, ale nevynechal jsem ani osla.
Tak se mi peckózně dobily baterky a znovu jsem tak mohl vyrazit do bakalářského tažení na koleji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ségryns ségryns | 24. srpna 2009 v 22:03 | Reagovat

Ahoj Tome,
"kluci" jsou perfektní, Ty jo, úplně je mi líto, že taky nejsem kluk, abych mohla jednou bejt takovej čupr dědeček :o)
Doufám, že přidáte teď s Brůdrem i něco z Všeminy - a prosímtě, dohlídni na něj s tou bakalářkou, Ty už jsi ostřílený borec :o)

2 Vakys Vakys | 28. srpna 2009 v 13:58 | Reagovat

Tý vado, tak tady lavorujem na tý Fšemině a já narazim na tedle článeček... No největší pohodička z toho na mě dejchla! A luxustní ty stěny! To není jak tady na přek-lišce!

3 Eva Eva | 28. srpna 2009 v 21:45 | Reagovat

Fan - nanynky stale na znackach v ocekavani !

4 Dio Dio | 29. srpna 2009 v 23:04 | Reagovat

Ahoj ségro. Tak vak to tedy pod mým krutodohledem dodělal, dalo mi to spoustu práce a ho to stálo 2,90,- (má slevu). Kluci jsou ještě lepší naživo, však brácha Fabia taky poznal a taky se mu líbil. Už se těším, až s ním zase zalezu!
Brzy dodám i poslední české články. Myslím, že ještě je nač se těšit, protože je nařadě záznam výpravy mojí mamky a tety.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.