Tričko s Berlusconim

3. srpna 2009 v 14:29 | Dio |  Cultura italiana
To by se jeden až divil, kolik legrace lze zažít s jedním "obyčejným" tričkem. Pro mě by zůstalo zcela normálním, nijak nevynikajícím oděvem, pokud by mi s ním však nebylo dopřáno tolik zážitků!
Námořnická modrá je hezká barva. Sardy však okamžitě upoutává výrazné politické logo a jméno italského premiéra Silvia Berlusconiho a jméno sardského presidenta Uga Cappellacciho. Vzhledem k výsledkům voleb (kdy oba tito politici vyhráli) je překvapivé, jak většina Italů bouřlivě a zaníceně reaguje, když mě v tričku vidí. Začnou se neovladatelně šklebit, soptit, chrlit a rozhazovat gesty, útočnými a výhružnými slovy: "Ty ses zbláznil, co to máš za triko?!" "Sundej to a my ho hned spálíme" "Ostuda!" "To nemáš žádné jiné? Počkej, dám Ti jedno svoje a tohle zničíme."
Je jasné, že na plné čáře vyhrává urážka "Ostuda!", věhlasnému mottu nejednoho egosoliče nemůže nic konkurovat. Vrcholem je, když každému na jeho automatickou otázku odkud že to tričko mám, odpovídám: Daroval mi ho Silvio!

Teď několik příhod:
1. Enzovi jsem první ostudu, nečekaně pro nás oba, udělal v cagliarském přístavu Marina Piccola. Má tam svůj katamarán a prý ho všichni znají. Jak mě v tom triku uviděl, rozsoptil se. "Nikdy víc se se mnou neukazuj v tomhle … Jaká ostuda! Nikdy víc se se mnou neukazuj v tomhle…"
2. Enza jsem v celé kráse ještě párkrát navštívil doma a rozpoutal nepokoje i s jeho kamarády (všichni značně nekonformní lidé)
3. Nakonec to byl Antonio, který ze mě s Enzem chtěl tričko zaživa strhat ve výtahu. Naštěstí moje tupá síla zvítězila. I Antoniovi se opravdu nelíbí, ale on již je schopen a ochoten diskutovat, nikoli pouze hulákat a nenechat mluvit další jako to při "dialogu" dělá Enzo. Navíc přijal moji verzi, že s tím trikem se dá dělat sranda, ač on při ní stojí na druhé straně než já.
4. Při lezení v Jerzu jsem poznal další Cagliarské lezce, jeden pro mě skončil hned na začátku. Jakýsi Matteo říkal, že kdyby měl náhradní tričko, které by mi dal, tak to moje se Silviem Berlusconim by okamžitě spálil! A prý si nedělal srandu.
5. Kohokoli potkám na koleji, ať studenty, bezpečáky, či známou ředitelku koleje Ritu a Antonella, dostávám co proto. A že se toho do mě vleze!
6. A proto jsem si tričko vzal i na oslavu narozenin, na kterou mě lámali holky i kluci z okna, když jsem si večer u koleje házel na koš. První kontakt, první seznámení s kupou místních študáků a já přišel v tom tričku! "Sundej si ho, spálíme ho, převrať ho naruby, počkej, my Ti něco najdeme…" Seznámili jsme se rychle :D

Víme, že sudičky mi do kolébky nakydaly pořádnou dávku provokace. Jenže já v nošení trička s neoblíbeným Berlosconim vidím něco víc, než jen pokoušení a provokování přátel i naprosto neznámých lidí, se kterými bych se mohl třeba spřátelit. Vidím i víc, než exhibicionismus, jenž mi v určitých chvílích taky není cizí.
Jednak mě baví debatovat. Po první explozi rozčarovaných lidí rozjíždím otázky jako "Jak to, že Berlusconi zase vyhrál, když ho všichni nemáte rádi?!" "Co děláte proto, aby byl volen a následně vedl parlament někdo jiný?"
Dvak je to velice rychlý a podle mě i hodně validní způsob, jak poznat lidi. Nebudou se se mnou bavit jen proto, že mám na sobě toto tričko (i když nejsem stoupencem Berlusconiho, ani netvrdím, že je to dobrák)? Nechají si vůbec vysvětlit můj postoj, nebo je zajímá pouze to, co mám na sobě? Jsou schopni o věci racionálně diskutovat, nebo je zaslepily emoce a dokud triko nezmizí z dohledu, rudé zlo jim z očí taky nezmizí? Dokázali by tolerovat můj odlišný názor?! Chovám se možná stejně hloupě, když ty netolerantní, nenaslouchavé a soptící lidi rychle řadím do ztracené kategorie. Třeba nejsou tak špatní. Ale pravdou je, že jejich zastřenost mysli, netolerance a neochota naslouchat nezůstane jen u tématu Berlusconi a tak nemám moc chuti debatovat s těmito lidmi o čemkoli dalším.
Každopádně jsem Silviovi vděčný za opakovanou zábavu, ale tuším, že kdybych o něm věděl trochu víc, taky bych jej neměl v oblibě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 3. srpna 2009 v 15:05 | Reagovat

Vivat Tom,Vivat Silvio !!!

2 Vakys Vakys | 6. srpna 2009 v 22:50 | Reagovat

"Rudé zlo" to je hodně dobrý! :-D Sou to vlastně takový bejci, kterejm matka příroda nenadělila moc emoční inteligence..

3 Vakys Vakys | 1. září 2009 v 0:08 | Reagovat

Tak už mám taky tričko! Anche io ho giá la maglieta! Grazie Gianni!

4 Ace Ace | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 1:05 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.