4.-7.6.2009 Stařec a moře 1 – Cagliari, Jerzu, Porto Corallo

9. července 2009 v 21:12 | Dio |  Cestování a Lezení
Enzo, který potřebuje dopravit svou plachetničku na severovýchod ostrova, tvrdil, že mu nikdo nepůjčí vhodný vozík (jak se později ukázalo, vymýšlel si). Takže si vymyslel "jízdu blázna" - do Orosei prostě dopluje. Od počátku exploze jeho nápadu do celého okolí až do konce všichni známí i neznámí kroutili hlavou. K velkému veřejnému překvapení ale i Enza přepadly obavy, že by se mohl zůstat jen tak pohupovat na klidném moři a o větru leda snít. Vymyslel tedy další bombu - na superlehký katamarán přimontuje motor. Čas traverzu (plavba z Cagliari do Orosei = cca 220km) ostatní střílí od boku, Enzo nestřílí. Vypadá si zcela jistý svými 8-12 hodinami (pokaždé říká něco jiného, vždy však jako jasnou věc). Ale abych vám Enzovy plány a odhady trochu přiblížil, uvádím, že už dva týdny říká: "Zítra vyrážím!". Opravdu to říká každý den už dva týdny. Antonio mu nakonec sdělil, že s ním nepopluje. Nehodlá riskovat ani život, ani zmeškání pondělního letu domů, tak navrhnul, že by jel se mnou autem. Budeme tak Enzovi dělat doprovod po souši a cestou si zalezeme. Tož moje lekce na univerzitě skončily, zkoušky půjdu jen tak turisticky (bez učení) zkusit … jsem free!
Ráno Enzo nespěchá, tradičně vyráží pozdě! Na moře si nechtěl vzít skoro žádné jídlo a 2 litry vody mu byly moc, musel mu to připravit a nabalit Antonio. Enzo odmítl i záchrannou vestu, neoprén prý poslouží lépe. V Cagliari nechal i nářadí, ač jsme ho mohli vzít autem pro případ potřeby. Hned ze začátku jsem byl unavený tím, jak jsme s Antoniem pořád opakovali, že Enzo je skutečně blázen.

Střih: Poetto. Největší sardská pláž plná lenošících lidí. Sem tam se někdo plácá ve vodě. A uprostřed toho se zjevuje satan s hybridním katamaránem. Třikrát natáhne motor a pak si to za hluku jak z motorové pily a za pozornosti stovek diváků vyrazí směr Capo Carbonara. Říká "PIM PUM PAM a jsem tam". Antonio jej přirovnává k Albánci snažícímu se dostat (imigrovat) na italské pobřeží.

Jerzu
Suchozemská posádka míří za lezením do Jerzu. Tato oblast je jako z jiného světa - stěny v horách nabízí ideální podmínky na lezení i v létě. Stovky cest a další neutuchající nýtování Fabriziem na vertikálních plotnách. Všichni jsou z oblasti unešeni, já podléhám pozvolně. S Antoniem jsme tu byli už před pár dny. On zkoušel hlavně nový projekt, mě pustily nějaké 7a+. Dnes jsme se rozlezli na lehčích a hezkých 30metrových cestách, škaredé tu vlastně prý ani nejsou. Pak Anto namontoval znovu ten projekt. Namontoval znamená, že si do cesty nacvakal expresky (tahajíc se za ně nahoru), což ulehčí ckavakání jištění (ušetří síly) při samotném pokusu. Já zkusil jednu z místních, Simonem i průvodcem doporučovaných, perel Caccia Alle Streghe (Hon na čarodějnice). Zbytečně jsem padl hned na začátku, protože jsem si prostě nevěřil! Ale cestu jsem prošel a přistoupil na to, k čemu mě tady všichni zkušenější lezci vedou - zkoušet těžší cesty, dát v nich víc pokusů. Jedině takto se totiž můžu zlepšovat. Řada byla znovu na Antoniovi, těžký boulder uprostřed projektu jej ale odmítá. Lezu tedy zase já a daří se. Krásná technická vytrvalostní linie (7b, 30m) na druhý pokus vyšla. Nevyšel mi jen plán s více pokusy, ale nevadí :-D.
Anto v jeho boulderu znovu padá, prsty máme bez kůže, jedeme najít toho blázna.

Porto Corallo
Enzovi to kupodivu přece jen tak rychle nejede. Sešli jsme se jižněji, než byly oba plánované body. Do telefonu Antoniovi řval opravdu jak pomatený, že tam není žádné dřevo. Litovali jsme ho, protože strávit celý den pod žhavícím sluncem za hukotu burácejícího motoru musí být peklo. My dřevo našli 5 minut po příjezdu a tak se vydařil idylický večer s grilováním na pláži. Buona notte
PS: Stařec a moře je samozřejmě odkaz na slavného Hemingwaye, nikoli na věk Enza, který se i do telefonu představuje jako "ten kluk z přístavu..." :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 9. července 2009 v 22:47 | Reagovat

Jsem zvedava na starec 2 ,Enza jsme videli,byla jsem prekvapena realnym zjevem,ale at vas trochu napnu,tak o tom az priste.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.