1.5.2009 Sant´Efisio

17. května 2009 v 15:11 | Dio |  Cultura italiana


Nejednou jsem od lidí slyšel a na poutavých obrázcích viděl příběh jarního křesťanského svátku. Chtěl jsem tedy i já vidět největší sardské veselí, kdy se tisíce lidí vlečou za kusem dřeva (sochou nějakého svatého). Chybí mi úcta k vyznání a víře druhých? Mám jiný názor a to: jestliže Bůh existuje, pak by mu lidé neměli prokazovat svou lásku a oddanost upínáním se ke kusu dřeva či kamene (náboženské symboly a předměty jako sochy, kříže, oltáře atd.) ba ani k lidským osobám, pokud v nich vidí zprostředkovatele Boha (otci, kněží, papež…). Jestliže Bůh existuje a stvořil člověka, pak tomu věnoval energii, kterážto by měla být opětována nikoli dřevu či kameni, nýbrž lidem. Svou víru a lásku by tak člověk měl prokazovat opět člověku - kultivaci své vlastní osobnosti, svých dětí, případně blízkých a dalších; pozornosti vůči lidem dýchajícím a žijícím. Ale co už!

Městem procházely průvody obyvatel různých vesnic a městeček Sardinie ve svých typických krojích. Někteří zpívali, někteří jeli na koni, jiní na vozech se zapřaženými voly. Bylo to hezké, i když jsem čekal trochu víc. Ale to bude asi (určitě) tím, že jsem neviděl ten hlavní průvod se sochou Svatého Efisia, to nejdůležitější.Průvod začíná v centru města a vydává se až do 35km vzdálené Puly, odkud se zanedlouho vrací zpět. Když prochází městem, lidé mu cestu sypou lístky růží. Já, žel, všechno neviděl. Jel jsem na sever s Germány, což ostatně nebyla žádná prohra!Vůbec nejlepší částí mé prohlídky byla návštěva jednoho podzemního vězení, kde jsem zalezl do maličkých, temných zákoutí a lekal procházející lidi. Teď už se i já divím své odvaze (či drzosti), že mi někdo nedá do dršky. Ale byla to sranda ("Sakra Bes, to nepoznáš fór?!").


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zapařený vlk Zapařený vlk | 22. května 2009 v 14:49 | Reagovat

Jestly neumíš psáat porádně česky tak klidně piš dál "do drŠky". Každej ví že je to od slova držďky.

2 Vakys Vakys | 23. května 2009 v 13:42 | Reagovat

Nejlepší! :-D Podle mě na víru nejseš (naštěstí) vhodnej typ! Seš málo zaslepenej srdíčkem! :-D Taky nějaký dogma bys musel překousnout a furt se nevyptávat! :-D Každopádně jax nakonec odstavce vysolil "Ale co už!", tak to bonba!; No a na Tvoje bafání můžu říct akorát: "Jen blbni!" Aspoň, že víš, co se může stát, až potkáš Bes! ;-)

3 Vakys Vakys | 23. května 2009 v 13:49 | Reagovat

L'ultima foto é x me, vero? :-D Che bella questa ragazza sul cavallo! ;-) Grazie, che hai pensato a me!

4 Dio Dio | 24. května 2009 v 11:09 | Reagovat

Vlku, nečti ty blbosti a raději čekuj krasavici na poslední fotce (aby sis zas nenemohl stěžovat). Nepovedlo se mi ji vyfotit zepředu, ale to buď rád, páč byla až moc hezká!
Si, la foto é un regalo x te! Peró la ragazza é giá mia. Peccato, tuo peccato! :-D

5 Vakys Vakys | 24. května 2009 v 11:47 | Reagovat

Non credo! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.