8.12.2008 Zápisník zahraničních zpravodajek

8. prosince 2008 v 22:51 | Ségrynson a Aloušek |  Cagliari
Buona ségra! S blížícími se Vánocemi nadešel čas zkontrolovat, jestli se ti dva zevlové špinaví chovají na Sardinii mravně, takže byla z rodné hroudy vyslána kontrolní komise ve složení Aloušek a Ségra. Složitým procesem zjišťování a zkoumání vás nebudeme unavovat, nicméně výsledkem je, že Děda Mráz jim nepřinese ani jeden pražec. A jak jsme se měly na Sardošce jinak?

Zážitkem pobytu pro ségru je, že šlápla na holuba. A to dokonce ani ne na toho z nosu, ale na normálního živého, popelícího se ve starém městě. Pro zapálené ekology a ochránce zvířat dodáváme, že dotyčný holub to přežil bez újmy na zdraví. Další z rubriky top ten, co se musí na Sardinii zažít je botanická zahrada v Cagliari, která vyhrála letošní ročník soutěže o nejohyzdnější betlém (viz foto). Ale napravila si reputaci krásným obrovským mnohasetletým fíkusem. Botanikovo oko pláče, takový si v obýváku nevypěstuju…

V centru dění našeho krátkého pobytu se ocitla i Piazza Yenne. Dopravou přecpané náměstí (jako ostatně celé město), které je ovšem význačné malou pekárničkou, kde mají nejluxusnější mandlovo-marcipánové koláčky na světě. Taky se tam odehrála polštářová bitva (tedy na náměstí, ne v té pekárničce, tam by se asi nevešla), na které jsme nemohli chybět. Z původně ohlášených dvou tisíc lidí jich dorazilo asi padesát, ale i tak to byla taškařice nevídaná. Úvodní hvizd přišel italsky tradičně s půlhodinovým zpožděním, ale aspoň jsme stihli začátek. Účastníci, kteří zprvu váhavě vytahovali polštáře a polštářky z igelitek se na sebe nadšeně vrhli a mlátili jak hlava nehlava, tak v organizovaných koalicích do jedné vybrané hlávky. Vzniklý hluk byl asi jedinou věcí, která dokázala z okolních stromů zvednout hejna hnízdících ptáčků, kteří tam jinak obstarávají uširyvný řev i slušně vysokou podestýlku.

Vzhledem k tomu, že jsme si z Česka prozíravě přivezly slunečné počasí, mohli jsme se vydat na víkend na výletík. Veskrze šlo o kulturně rekreační akci, naplánovanou částečně ségrynsonem podle internetu a částečně podle mapy, kterou Tom podědil po dvou předchozích erasmačkách a kde byly červeně zatržené zajímavosti, jejichž návštěva byla v podstatě sázkou do loterie, ale troufnu si říct, že jsme neprohráli.

Římské vykopávky v Pule asi přeskočíme, údajně nejkrásnější pláže v Chie taky, ale cesta podél pobřeží byla úchvatná, na skaliscích vybíhajících do moře hlídají pobřeží fénické pevnosti a nebýt kulaté, člověk by si přišel jako ve Skotsku. Na noc jsme se utábořili na pláži na ostrově San Antiocho a ráno se procourali malebnou rybářskou vesničkou. Ale to nejdůležitější mělo teprve přijít!

Perly Sardinie! Pamětihodnosti nevídané! Noční můry archeologů! Od návštěvy té nejprofláknutější nás odradila výše vstupného a nutnost návštěvy s průvodcem, ale vloupali jsme se k jedné menší a zadarmo. Proč pořád nenapíšu, o co jde? Protože to je kvíz! Tipněte si podle fotky, co že tu mají, co jinde ne?


No a další zlatý hřeb (byl to bohatý den) byla plošina Giara di Gesturi. V podstatě snad by šlo říct i stolová hora (hřbet), na které nežijí teda dinosauři, ale polodivocí koníci. Když jsme se šplhali Tuňákem nahoru, otvírala se pod námi krajina, nad kterou krajinář jihne. Takové hodně vytuningované České Středohoří, jestli vám to pomůže. Kopce vlevo vypadaly jako zkamenělé a porostlé vlnky, do toho sem tam kužely jako od sopek, mezi tím olivové sady, vinice na svazích a nahoře na plošině Zóna (pro znalce Stalkera).

Oloupané korkové duby, stařičké olivovníky, polorozpadlé zídky, kameny v pastvinách, sezónní mokřady, růžový fiat. Pán ze správy parku (neboť je to přírodní park) říkal, že s koníkama je to těžký, že jsou jako dál a bez holinek neprojdeme a dlužno dodat, že měl pravdu (kromě těch holinek, protože pár louží nás nerozhází). Potkali jsme akorát koňské stopy a tajemné řehtání, viď Tome? Ale aji tak to bylo super.

A co už se nám do zápisníku nevešlo? Luxusní kuře s nádivkou, co jsme si dělali k pozdnímu obědu, bleší trh, kde si Tom málem koupil rezavé kolo, ale odradilo ho, když začal prodavače podezírat ze slepoty poté, co mu onen řekl, ať se podívá, jak je krásné, procházka po městě kdy jsme místo zmrzlinárny potkávali samé kostely (možná proto, že byl katolický svátek) a Aloušek s brůdrem dorazili dokonce na hřbitůvek, lezení po skalách na sokola i na mrkev, hodina italštiny, kde se ukázalo, že ségra umí italsky líp než Marín, návštěva krasové jeskyně, kde konečně byla zima jako v zimě, extra silné italské espreso a čokoláda se šlehačkou, pozorování pulmeňáků u dálnice při západu slunce a naštěstí ani zima u kluků na bytě - ještě, že si Aloušek vzal oblíbenou modrou dečičku.
Jo a ještě zpravodajství pro dívtky čtoucí blog, které se tady od zevlů nedozvědí: typický Sard by se dal charakterizovat jako přičmoudlá ustřelená kecka, takže vůbec není o co stát :o)
A co je tu úplně nejlepší? Že se v prosinci můžete vyvalovat na lavičce v parku jen v tričku a nebo celkem bez omrzlin stanovat na pláži. Ach, já to chci zavést u nás taky! Ať žije globální oteplování, pane prezidente, jen houšť!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alča Alča | 9. prosince 2008 v 9:02 | Reagovat

Tak konečně správný zprávy pro holky s fotkama:-)) Tím nechci nijak snižovat zajímavost klučičího pojetí blogísku! Jen je škoda, že tam nemůžeme aspoň na hoďku na relaxaci za těma koníkama :-(

2 Dio Dio | 9. prosince 2008 v 11:36 | Reagovat

Jak je vidět (hlavně na druhé fotce), my to s holkama prostě umíme!

3 Janča Janča | E-mail | 10. prosince 2008 v 8:46 | Reagovat

Jojo,taky bych to tu zavedla...tady je tak hnus počasíí!!!Brala bych tak optimální počasí celoročně =)

4 Shelby Shelby | 10. prosince 2008 v 9:32 | Reagovat

Hlavně, když jste dva na jednu..:-P

5 taťka taťka | E-mail | 10. prosince 2008 v 11:17 | Reagovat

Hele tak se splnilo co sem předpovídal že Tomovi k těm dlouhým blond vlasům narostou i prsa. Ale koukám na poslední fotce ti to leze i s "tím" dobře. :-))) Neměl jsi náhodou jinou helmu? Tak "Zóna" je krásná.

PS: Shelma nezklamala.

6 Shelby Shelby | 10. prosince 2008 v 22:14 | Reagovat

taťka: Dělám to přece kvůli Tobě..: )

7 Ali Ali | 11. prosince 2008 v 23:52 | Reagovat

Nikdo se neodváží tipnout si kvízovou otázku? Hm? Co je podle vás "pozoruhodného" na páté fotce? :)))

8 Dio Dio | 12. prosince 2008 v 12:10 | Reagovat

Ješišmarja vole, to jsou nervy. Jaká je prní cena pro vítěze kvízu? Já to totiž vím... Jsou to dva největší wrestleři na celéééééé Zeměkoouli!

9 Janča Janča | E-mail | 12. prosince 2008 v 12:37 | Reagovat

pozoruhodné na páté fotce jsou bez pochybu ti dva borcí..;)

10 Vakys Vakys | E-mail | 12. prosince 2008 v 23:51 | Reagovat

No jo Jani, jenže co je za nimi?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.